Joukkue
  Pelaajat
  Toimihenkilöt
  Kalenteri
  Ajankohtaista
  Materiaalisalkku
   
  Takaisin Joukkueet sivulle
   



Virtain Kiekko-Karhut Ry

Siekkisenpolku 37
34800 Virrat

Puh 050 586 5332

 

Leijona-Kiekkokoulu 2010 - 2011

   
Leijona-kiekkokoulun lukukausi 2010 - 2011 alkaa!
Ensimmäinen Kiekkokoulukerta La. 18.9.2010 klo 11.00 - 12.00.
(Olethan paikalla viimeistään klo 10.45)
 
   
Kaudella 2010-2011 haemme kiekkokouluumme lähinnä vuosina 2001 - 2006 syntyneitä, harrastusta aloittelevia tai jo hiukan mukana olleita poikia ja tyttöjä.

Kiekkokoulumaksuun sisältyy opetus, harkkapaita sekä vakuutus. Ensimmäisiltä kerroilta emme lukukausimaksua peri, mikäli ette jatka kiekkokoulussa jostain syystä.

Kiekkokoulun syyslukukausi  jatkuu joulukuun puoliväliin saakka. Kevätlukukausi alkaa tammikuun alussa. Lapsen taitojen kehittyessä, on hänellä myös mahdollisuus siirtyä Kiekko-Karhujen ikäkausijoukkueisiin, joita löytyy 2002 syntyneistä alkaen. Kiekkokoulua jatkamme maaliskuun loppuun asti.

Lisätietoja:
Juha-Matti Kuusikko, GSM 050-576 2290
e-mail: juha-matti.kuusikko@phpoint.fi

Kiekkokouluun voit ilmoittautua jo nyt!
Ilmoittautumiset osoitteeseen: juha-matti.kuusikko@phpoint.fi
Ilmoittautuessa kerrottava lapsen nimi, sotu, kotiosoite, huoltajan nimi, puh.nro ja sähköpostiosoite.

MITÄ KIEKKOKOULUSSA OPITAAN?

Liikunnan riemua leikkien ja pelien avulla sekä tietysti luistelun ja jääkiekkoilun alkeita. Taitojen opettelu tapahtuu rauhalliseen tahtiin. Kenestäkään ei tule vielä "täydellistä" kiekkoilijaa, mutta kaikki pääsevät varmasti omin avuin jäällä eteenpäin ja oppivat mailan ja kiekon hallintaa.

Kiekkokoululaiset jaetaan ryhmiin kokonsa ja taitojensa mukaan. Kiekkokoulu käy varmasti hyvästä kertauksesta jo aiemmin luistelua harrastaneelle, joka haluaa siirtyä joukkueisiin. Kauden aikana pelaamme muutamia otteluita, muita kiekkokouluja vastaan.

VARUSTEET

Pakolliset varusteet ovat:

  • Luistimet
  • Kypärä kasvoristikolla
  • Kaulasuoja
  • Jääkiekkomaila
  • lämmin asu hanskoineen / sormikkaineen halliolosuhteisiin

Muitakin jääkiekkovarusteita saa käyttää, mikäli sellaisia omistaa. Luistinten tulee olla sopivan
kokoiset ja terävät. Mailan pitää olla ns. juniorimaila, joka on varreltaan aikuisten mailaa ohuempi. Maila on oikean mittainen, kun se ulottuu leukaan asti pelaajan seistessä luistimilla.

Kypärä ristikkoineen ja kaulasuojus tulee olla jääkiekkoa varten hyväksyttyä mallia.

MUUTAMA SANANEN LUISTIMISTA

Luistelun opettelu onnistuu vain silloin kun seuraavat asiat ovat kunnossa:

  • Terät ovat terävät. Terän molemmat kantit tulee tuntua teräviltä koko pituudeltaan. Jos terä puree peukalon kynteen, puree se jäähänkin. Uudet luistimet pitää aina teroittaa ja muotoilla. Teräsuojia pitää aina käyttää jään ulkopuolella
  • Luistimet ovat sopivan kokoiset. Kasvunvaraa korkeintaan yksi numero. Luistimen koon voit tarkastaa ottamalla pohjallisen luistimesta ja verrata sitä lapsen jalkaan.
  • Luistimet ovat tukevasti jalassa. Nykyajan luistimet ovat yleensä niin tukevat, ettei nauhoja tarvitse vetää ihan tiukalle: kunhan nauhoissa ei ole löysää ja tiukka solmu lopuksi. Nauhoja ei vedetä nilkan ympäri, koska se haittaa nilkan luontaista toimintaa ja vääristää luisteluasentoa. Luistimen sisään normaaliolosuhteissa vain yksi lämmin (frotee-) sukka

Kotona on hyvä harjoitella luistinten sitomista jalkaan ja tasapainoilla niiden kanssa; muista kuitenkin teräsuojat!

 
Finncont  Musta Pörssi  Virtain Osuuspankki  Php Oy 


© Virtain Kiekko-Karhut Ry
Internet: JMK